Ürün Özellikleri

AMAÇ:

Enerji iletim dağıtım hatlarında oluşabilecek arızalar, montajlar vb. durumlarda enerji kesilmesinden sonra çalışılacak hattın başı ve sonuna  montajı yapılarak beklenmedik enerji açılımlarında oluşabilecek kaza riskini en aza indirme maksatlı kullanılan EN 61230 standartlarına uygun olarak üretilen iş güvenliği ekipmanıdır.

KULLANIM:

Çalışma bölgesinin baş ve son tarafına olmak üzere topraklama kazıkları uygun bir zemine kablo boyunun yeteceği şekilde çakılır. Makaradaki kablo açılarak makara mengene ile topraklama kazığına sıkıca tutturulur. Manevra stankasına yıldıza benzer şekilde olan metal başlık takılır. Kabloda bulunan klipslerin mandalları el ile çevirilerek altında bulunan kanal yıldıza tutturulmuş tırnaklara oturtularak takılır ve klipslerin ağzı hattın üstüne gelecek şekilde yaklaştırılıp, aşağı doğru  çekilmek suretiyle klipsler hatta bağlanır. Stanka aşağı doğru çekilince klipsler hatta kalıp stankadan ayrılır. 3 faz için bu işlem ayrı ayrı tekrarlanır. Böylece topraklama yapılmış olur. Hatta çalışma bittikten sonra stankanın ucunda bulunan yıldızın ortasındaki kıvrımlı saplama klipslerin üstünde bulunan elips şeklindeki halkalara geçirilerek aşağı doğru çekilmek suretiyle hattan alınır.

UYARI:

Hatta çalışılırken yanlış manevralarla hatta gerilim verilmesine karşı enerjinin geliş yönünde bir topraklama teçhizatı yeterli olsa dahi iklim şartlarına göre atmosferik gerilim tehlikesine karşı uç tarafından da ikinci bir topraklama yapılarak can emniyeti sağlanması daha yararlıdır!!!